Odwiedź Hutę Szkła

Zwiedzanie huty szkła

Zwiedzanie huty szkła - wyposażenie

Możesz być zaskoczony ilością sprzętu używanego do produkcji szkła. Mogłeś przecież widzieć obrazy i rzeźby przedstawiające szklane przedmioty, ale nie widziałeś, jak powstają one od podstaw. Jeśli jesteś ciekawy, co to za sprzęt i gdzie się znajduje, ta część jest dla Ciebie.

  • Piec - Piec jest pierwszym urządzeniem, które służy do topienia szkła. Ma on dużą pojemność, jest podatny na ciepło, a także kruchy. Dlatego większość hut szkła ma kilka pieców ustawionych w jednym miejscu.
  • Dźwigi - szkło wrzuca się do pieca i topi pod wpływem ciepła. Po roztopieniu szkło wlewa się do form. Formy są następnie przenoszone do następnego etapu za pomocą suwnic.
  • Beczki - w beczkach zbiera się i chłodzi roztopione szkło. W hutach szkła stosuje się różne rodzaje beczek do różnych rodzajów szkła.

Zwiedzanie huty szkła - historia

Uważa się, że produkcja szkła rozpoczęła się w Egipcie około 3200 r. p.n.e. Starożytni Egipcjanie używali szkła do wyrobu paciorków i przycisków do papieru. Mniej więcej w tym samym czasie szkło produkowały i wykorzystywały również Chiny, ale przemysł szklarski w Europie powstał dopiero wtedy, gdy Europa zaczęła eksportować szkło. Pierwsze huty szkła powstały prawdopodobnie w wyniku zapotrzebowania na witraże w kościołach. Zapotrzebowanie na witraże wzrosło ze względu na rosnącą popularność chrześcijaństwa i chęć posiadania kolorowych witraży do dekoracji kościołów.

huta szkla zwiedzanie

Zwiedzanie huty szkła - wrażenia

Jeśli nigdy nie doświadczyłeś zwiedzania huty szkła, musisz się tam wybrać przynajmniej raz w życiu. Musisz na własne oczy przekonać się, jak wygląda produkcja szkła w hucie. Wszystkie maszyny są wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie brudzą się. Powietrze w hucie szkła też nie jest bardziej wilgotne. Szkło jest produkowane w piecach, a następnie schładzane, więc cały proces wygląda czysto i elegancko.

W hucie szkła jest wszystko, czego potrzeba - od pieców i zbiorników do topienia, po kaflarnie, piece do wydmuchiwania szkła i wytwórnię zielonego piasku. Wszystko jest wykonane ze stali nierdzewnej, więc nie trzeba się martwić, że zachoruje się od wdychania pyłu, i wszystko jest bardzo czyste, więc nie trzeba się martwić, że zachoruje się od wdychania pyłu. Zwiedzanie huty szkła jest bardzo ciekawym doświadczeniem.

Zwiedzanie huty szkła - ciekawostki

  • Czy wiesz, że słowo "przezroczysty" pochodzi od słowa "półprzezroczysty"? Zanim wynaleziono przezroczyste szkło, do jego opisu używano słowa "półprzezroczysty".
  • Czy wiesz, że jednym z najdroższych rodzajów szkła jest szkło kryształowe? Szkło kryształowe powstaje, gdy szklarz podgrzeje szkło do wysokiej temperatury. W ten sposób powstaje szkło bezbarwne, ale na jego powierzchni pojawia się bardzo kosztownie wyglądająca skrystalizowana warstwa.
  • Czy wiesz, że szkło jest jedynym materiałem, który nie jest wytwarzany przez organizmy żywe? W związku z tym jest to jedyny materiał, na który nie mają wpływu klęski żywiołowe ani zmiany klimatyczne.